DTU.dkIndeksKontaktTelefonbogAlumnenetværkPortalen

Adgangskursus til ingeniøruddannelserne

Vil du være ingeniør, men mangler en adgangsgivende eksamen for at søge optagelse på ingeniørstudiet kan du tage ”Adgangskursus til ingeniørstudiet”.  

 

Afhængigt af dine forudsætninger, tager det 1 år eller 1½ år at tage adgangskursus. Læs mere om hhv. 1½-årig eller 1-årig.

Adgangskursus henvender sig specielt til dig, der har en håndværkeruddannelse eller mindst 2 års erhvervserfaring. Derudover kræves det, at du har haft matematik svarende til minimum 10. klasse.

 

Adgangskursus til ingeniørstudiet udbydes på henholdsvis Ballerup og Lyngby Campus; du kan på den elektroniske optagelsesformular ønske, om du vil tage adgangskursus i Lyngby eller i Ballerup. 

 

NB! Den 1. januar 2013 fusionerede DTU med Ingeniørhøjskolen i København og fremadrettet vil hovedaktiviteten ved diplomingeniøruddannelserne være placeret i Ballerup.

 

Sidst opdateret af Dorte Munk 08.04.2013
Top

/upload/adgangskursus/adkbilleder/fysikdrengene115x235.jpg

Har du spørgsmål vedrørende adgangs- eller suppleringskursus, som du ikke kan finde svar på her på siderne, kan du kontakte studievejlederen
Kontakt studievejlederen
AkademivejBygn. 3582800 Kgs. LyngbyTlf. Studievejledning: 4525 5633 Studiekontor: 4525 7062EAN-nr. 5798000430600
Cookies